Taťána Kuchařová o pomoci seniorům

krasa pomoci2

Když jsme hledali patrona pro náš nový projekt – Rohlík bez bariér, napadla nás jako první Taťána Kuchařová, která je se věnuje nadaci Krása pomoci. Zeptali jsme se Taťány, aby nám činnost své nadace a nové spolupráce přiblížila.

Čemu se nadace Krása pomoci obecně věnuje? 

Obecně pomáháme seniorům. Naší vizí je, aby senioři mohli žít důstojně a s profesionální pomocí v domácím prostředí a aby je společnost vnímala s respektem. Lobbujeme za legislativní změny, spolupracujeme s firmami, aby byly otevřenější k zaměstnávání seniorů. Pracujeme jak přímo v  nemocnicích při přechodu starších pacientů do domácí péče, tak i přímo v jejich domácnostech.

Jak dlouho fungujete a co se vám za ty roky podařilo dosáhnout?

Nadace vznikla v roce 2008, za 9 let působení jsme podpořili moderní sociální služby, které umožňují seniorům žít v bezpečí svých domovů, ve výši téměř 30 milionů korun.

Projekt Doma bez obav běží již čtvrtým rokem. Je unikátní tím, že komplexně zajišťuje veškeré služby pro přechod seniora z nemocnice domů. Naše Kontaktní místa najdete v nemocnicích v Praze. Za tu dobu jsme pomohli tisícům seniorů.

Kampaň Stařešina do každé korporace zase cílí na firmy a podporuje zaměstnávání seniorů.

V roce 2015 jsme dvakrát dostali možnost prezentovat naši činnost na konferencích na půdě OSN, a to v NYC a v Ženevě. Je to pro nás velké ocenění.

krasa pomoci!

Narážíte při své činnosti na nějaké bariéry? Ať už legislativní nebo při shánění finanční podpory?

Ano, občas. Co se týče našeho projektu Doma bez obav, nabízíme novou službu Koordinátora péče a podpůrných služeb. Tuto službu bohužel zákon o sociálních službách zatím nezná, proto za ni lobbujeme. Domácí péče je pro stát levnější a pro seniory lepší než ústavní péče.

Při shánění finanční podpory zase narážíme na to, že téma seniorů bohužel není tak atraktivní. Je těžké přesvědčit firmy, že investovat do této oblasti není zbytečné. Ale situace se lepší a věřím, že jsme k tomu během těch devíti let také přispěli.

Jakou pomoc senioři nejčastěji  potřebují?

To je různé podle toho, s jakými seniory pracujeme. Pomáháme osamělým, nesoběstačným i těm se zdravotními problémy. Senioři místo ústavní péče potřebují zajištění v domácím prostředí, podporu a nebo jen milou společnost. Proto za nimi docházejí naše koordinátorky péče a dobrovolníci, kteří seniorům pomáhají.

V rámci projektu Stařešina do každé korporace zase pracujeme s aktivními seniory. Chceme tím ukázat, že senioři jsou pro společnost a mladé týmy lidí obrovsky přínosní. 

Rohlík se spojil s Vaší nadací Krása pomoci. Můžete nám tuhle spolupráci představit blíže?

Jsme moc rádi, že nás Rohlík oslovil a že se snaží být dostupný všem generacím. S Rohlíkem si budou moci senioři objednat nákup telefonicky až domů a kurýr jim navíc tašky vynese až ke dveřím. To je obrovská pomoc. Také oceňujeme to, že Rohlík aktivně a otevřeně na seniory cílí. Toto samotné gesto je pro zvýšení povědomí o problémech seniorů a vůbec pro větší otevřenost vůči stáří velmi důležité.

Jak zvládají starší ročníky práci s počítačem? Poradí si např. i s objednávkou na Rohlíku?

To se opět liší, ale stereotyp, že senioři obecně neumějí pracovat s novými technologiemi, určitě neplatí. Objednávání na Rohlíku je jednoduché a intuitivní, pokud jim to párkrát ukáže třeba vnuk nebo dobrovolník, zvládnou to sami. A pokud ne, mají možnost telefonické objednávky a bezplatné infolinky.

V čem vidíte hlavní přínos nakupování na Rohlíku pro seniory?

Určitě v možnosti donášky nákupu až domů nebo ke dveřím. Z praxe víme, že donést domů těžké tašky bývá problém, zvlášť když senior bydlí ve vyšším patře bez výtahu. V tom mu kurýr pomůže. Na Rohlíku si kromě vybraných potravin můžou koupit i hotová jídla nebo hygienické pomůcky, což je také skvělé. Navíc mají senioři donášku v určité hodiny zdarma!

Když by se chtěli naši zákazníci nějak zapojit, čím a jak můžou sami pomoci?

Možností je hodně, jsme rádi za jakoukoli podporu. Mohou poslat DMS – DMS FONDSENIORU na číslo 87 777. Nebo se mohou stát naším dobrovolníkem. Poslat dar na náš sbírkový účet 1414141414/0100. Stát se naším ambasadorem – sdílet naši vizi, na své narozeniny se například vzdát narozeninových dárků a místo toho požádat přátele o dar seniorům apod.

Doporučuji sledovat můj a nadační Facebookový profil, kde o možnostech podpory často informujeme.

https://www.facebook.com/Krasapomoci/

https://www.facebook.com/tatianakucharova.official/

 

>> Vstupte do našeho klubu Rohlík bez bariér <<

 

Doporučené články