7 blahodárných účinků chřestu na vaše zdraví

- v Rohlíkovo

Chřest není jen delikatesou na talíři, ale především první jarní zeleninou, o jejichž zázračných účincích věděli už ve starověku, kde byl známý jako afrodisiakum. To je ale pouze malá ochutnávka toho, co vše chřest umí s vaším zdravím. Proč by vám tedy neměl chybět v jídelníčku?

Koupit na Rohlíku >>

  1.   Budete štíhlí jako proutek chřestu

Chřest je výjimečná potravina, která vám může pomoct při dietě. Díky svému vysokému obsahu rozpustné i nerozpustné vlákniny vám zajistí, že se po jídle budete cítit dlouho sytí a nebude vás to lákat, čím se ještě dojíst. Navíc díky jeho kalorické hodnotě si budete moct aspoň trochu přidat bez toho, aniž byste museli mít výčitky.

  1.      Zdravé ledviny a močový měchýř jako chřest

Pokud trpíte častými infekcemi močových cest, ledvinovými kameny nebo zadržováním vody v organismu, pak byste určitě měli chřest zařadit do svého jídelníčku pravidelně. Jeho látky mají diuretické účinky, a tak se postarají o zdraví močového měchýře i ledvin, a navíc vás zbaví ještě nadbytečné vody, kterou v těle můžete zadržovat. A tak se po chřestu třeba zbavíte i pár kilogramů, které nejdou už dlouho dolů.

  1.   Kam nechodí slunce, tam chodí chřest

Tahle zázračná zelenina v sobě skrývá také spoustu mikronutrientů, jako jsou vitamin A, který pečuje o zdraví kůže, zraku, ale také působí proti rakovinotvorným buňkám. Stejně tak je bohatým zdrojem vitaminu C, který stojí za tvorbou kolagenu a přispívá k pružnosti a pevnosti pojivových tkání. Nesmíme ale opomenout ani vitamin E nebo K, který se stará o zdraví srdce i kostí. Dále obsahuje vitamin B6, vápník, hořčík, jód nebo železo, ale i velmi důležitou kyselinu listovou.

  1.   V břiše jako po chřestu

Trpíte špatným trávením? I s tím vám může chřest pomoct. Je lehce stravitelný a vysoký podíl jak rozpustné, tak nerozpustné vlákniny působí jako všelék pro střeva. Jeho prebiotické oligosacharidy, které bývají v běžné stravě často podceňované, se starají o střevní mikroflóru, aby správně pracovala a zajišťovala růst prospěšných bakterií. Nejenže bude šťastné vaše střevo, protože bude lépe vstřebávat živiny, ale budete šťastní i vy, protože se můžete lehce zbavit plynatosti a nepříjemně nafouklého břicha.

  1.   Aby rostlo miminko jako z chřestu

Ani nastávající maminky by neměly zapomenout na chřest. Proč? Obsahuje totiž velké množství kyseliny listové, která je potřebná v průběhu těhotenství pro správný vývoj plodu. Pokud tedy budete chřest konzumovat pravidelně, můžete se vyvarovat rizikům, které způsobuje právě nedostatek kyseliny listové. A navíc díky železu a dalším látkám podporuje i krvetvorbu, a tak se vyhnete i těhotenské chudokrevnosti.

  1.   Chřest je srdeční záležitost

Nejenže má skvělé účinky na krvetvorbu, chrání malé cévky před popraskáním, ale zlepšuje i okysličení mozku a jiných orgánů. Může pomoct i při vysokém krevním tlaku, se kterým se potýká nemalé procento západní populace. Po chřestu se tak bude radostí tetelit celý váš kardiovaskulární systém.

  1.   Chřestové harakiri proti rakovině

I rakovině se chřest umí postavit čelem. Skrývá v sobě látku glutathion, což je jeden z nejsilnějších antioxidantů, který hraje i významnou roli v imunitním systému, kde dokáže bojovat s volnými radikály. A v souhře s vlákninou může působit nejen proti rakovině střev, jater, ale třeba i kostí.

Těžko bychom tedy hledali potravinu, jako je chřest. Díky jeho širokému spektru benefitů bychom ho mohli nazvat určitě králem zeleniny. A kdyby vás přepadla někdy špatná nálada, sáhněte v tomto případě také po chřestu. Obsahuje vysoký podíl tryptofanu, esenciální mastné kyseliny, která je používána jako přírodní antidepresivum. Přejeme vám dobré zdraví, dobrou náladu a dobrou chuť.

 

Koupit na Rohlíku >>