Z pole rovnou na stůl: Využijte mrkev od kořene po nať

Že vás nenapadlo jíst nať z mrkve? Povíme vám, proč je chyba ji vyhodit a nezužitkovat.

Koupíte si mrkev a hned odstraníte nať, která pak putuje do koše nebo v lepším případě do kompostu? Zbytečně se ochuzujete o její skvělé účinky. Vážně, pojďte se kouknout na to, jak mrkvovou nať využít.

Zdravotní benefity mrkve a mrkvové nati

Že je mrkev dobrá na oči slýchal jako malý asi každý. Je skvělým zdrojem provitamínu A, který vyživuje sítnici. Ten také je zlepšuje stav pleti. Nejdete v ní ale i celou řadu dalších vitamínů, konkrétně B1, B2, C, D, E, K.  Pomáhá při detoxikaci, a navíc je vhodná i při dietách. I přes svou sladkou chuť totiž obsahuje jen málo kalorií.

Nať obsahuje velké množství vitamínu C, vápníku, železa a dalších minerálů, které jsou nezbytné pro správné fungování imunity. Poradí si se zadržováním vody v těle, takže je skvělá při otocích nebo infekcích močových cest. Z těla odstraní přebytečnou vodu a také toxiny. Navíc v ní najdete draslík, který snižuje tlak a působí preventivně proti infarktu a mrtvici. No není škoda takový zázrak vyhodit?

Jak mrkvovou nať využít

Čerstvá nať z mrkve od lokálních farmářů, která putuje z pole rovnou k vám, je ideální na další zpracování. Není zvadlá z dlouhého skladování a s chemií si netyká. Než se pustíte do její úpravy, ochutnejte raději, jestli není hořká. To se někdy prostě může stát. Pokud je vše v pořádku, hodí na dochucení a ozdobu pokrmů všude tam, kde byste jinak použili petržel. A stejně jako petržel ji můžete i nasušit do zásoby. Pokud z ní chcete dostat maximum léčebných účinků, připravte si odvar. Ten má silné močopudné účinky a odvádí z těla přebytečnou vodu.

A nesmíme zapomenout na to nejlepší – tím je chutné pesto, které si omotá každé špagety. Navíc je jeho příprava hračka a oběd tak budete mít hotový doslova za pár minut. Kromě natě budete potřebovat parmazán nebo pecorino, piniové (nebo jiné) oříšky, za studena lisovaný olej a něco pikantního na dochucení. Vše jednoduše rozmixujete na požadovanou texturu a smícháte s uvařenými těstovinami.

 

Ty nejlepší mrkvové recepty

Samozřejmě si nebudete kupovat mrkev jen pro její nať. Kořen můžete sníst jen tak syrový nebo se pustit do přípravy sofistikovanějších pokrmů. Mrkev totiž patří mezi zeleninu, ze které víc živin dostanete až její tepelnou úpravou.

Co takové zapečené toasty s mrkvovou pomazánkou a tvrdým sýrem? Za vyzkoušení stojí i krémová mrkvová polévka z kuřecího nebo zeleninového vývaru. Hutnější mrkvový krém pro vás připravil Roman Vaněk, který do něho kromě mrkve dává ještě brambory, zázvor a ricottu. Nebo je libo něco jemného? Mrkvové pyré je tak jemné, že je vhodné i pro děti. Jako lehký oběd nebo večeři pak doporučujeme mrkvový salát s tuňákem. Tuk obsažený v tuňákovi navíc pomůže tělu vstřebat více vitamínů, které v mrkvi jsou.

Nezapomeňte se s námi o své výtvory podělit na Instagramu pod hashtagem #rohlikchef.

 

Doporučené články