Jarní úklid chytře: tipy, jak si udržet pořádek doma už napořád?

Příroda pomalu procitá a ve vás se spíš probouzí hrůza z jarního úklidu? Uklizený domov působí na naši psychiku příjemně, hlavně když teď doma trávíme o tolik více času než dříve. Tak proč samotný proces, který ke kýženému výsledku vede, vzbuzuje opačné emoce? Možná vám v něm chybí trocha systému a efektivity, která vám ušetří tolik práce! Navíc, můžete se na celou věc podívat z jiného úhlu pohledu. Neberte ho jako povinnost, ale jako způsob, jak mít domov hezky zorganizovaný a útulný. Přečtete si, jak si úklid příště zjednodušit. 

Nepotřebné věci pošlete dál

Okna a podlahy počkají. Nejdřív se jde třídit a vyřazovat. A to ve velkém. Oblečení, do kterého jednou určitě zhubnete, zaprášené suvenýry od přátel z dovolených, smotek desítek kabelů a další nepoužívané věcí naházejte nejdříve na hromady. Jednu hromadu si nechte pro oblečení, jednu pro knihy a tak dále. 

Pak jednu věc po druhé berte do rukou a zamyslete se, jestli danou věc používáte, dělá vám radost nebo ve vás vzbuzuje pozitivní emoce. Ne? Pošlete to na charitu, prodejte, nebo případně vyhoďte do konterneru, pokud se vám věc nepodaří nikde udat. Zbavení se zbytečností plyne z populární úklidové metody KonMari, za kterou stojí celosvětové známá expertka na úklid Marie Kondo.

TIP: Nezapomeňte provětrat i spíž a zbavit se prošlých potravin.

To, co zůstalo, dostane své místo

Zůstaly jen používané věci nebo věci s citovou hodnotou, zbytek je pryč. Teď už jen zbývá najít jim to správné místo, na které je budete vracet. Denně používané věci musí být snadno dostupné. Pokud musíte přeskládat všechno možné, jinak se k nim nedostanete, přeorganizujte to znovu a lépe.

Metoda KonMari přináší poměrně nezvyklý způsob ukládání oblečení. Místo úhledných komínků, u kterých nemáte přehled, co je vespod, dává přednost ukládání věcí na stojáka. Jak poskládat trička, svetry i kalhoty vám ukáže Marie ve videu.

TIP: Než vše poskládáte do skříněk a skříní, vytřete police, šuplíky a umyjte dvířka i zvenčí.

Na řadu přichází povrchy

Všechno máte uklizené a nic se neválí na skříňkách ani na stole? Skvělé, jde se na čištění povrchů. A to i těch, které jste po celý rok velkoryse přehlíželi. Ano, myslíme i ten prach na vysokých skříních, který se dokáže schovávat velmi dlouho.

Jarní slunce nemilosrdně odkrývá i zimní nános na oknech. Než se dáte do jejich mytí, sundejte záclony a závěsy a dejte je prát, abyste je pověsili už na čistá okna. Samotné mytí už nemusí zabrat půl dne. Díky hadříku z mikrovlákna stačí jen teplá voda a pár minut vašeho času. Protože hadřík nedělá šmouhy, nemusíte okna ani leštit. 

Pozornost si určitě zaslouží i spáry v koupelně a kuchyni. Ty snadno vybělíte i bez chemie za pomoci octa, jedlé sody a zubního kartáčku. Všechny čisticí prostředky, včetně těch přírodních najdete samozřejmě i u nás na Rohlíku.

A jak si byt udržet uklizený i nadále?

  • Vracejte věci hned na místo. Špinavé prádlo patří do koše na prádlo, čisté do skříně nebo na věšák. Židle není věšák!
  • Nádobí dejte po jídle hned do myčky nebo ho umyjte, dokud není zaschlé. Kuchyni uklízejte rovnou během vaření.
  • Vytvořte si každodenní několikaminutový uklízecí rituál, aby vám nepořádek nestihl přerůst přes hlavu.
  • Nakupujte nové věci s rozmyslem. Případně za každou nakoupenou věc jednu původní vyřaďte.
  • Nejlépe se uklízí nepořádek, který nestihl vzniknout. Proto používejte rohožky a zouvejte se před dveřmi.

Do úklidu nejlépe zapojte celou rodinu. Ať si každý vytřídí, co už nepotřebuje a najde zbylým věcem místo a nemusí se pořád ptát, kde co je. Když do uklízení zapojíte hravou formou i děti, pomůžete jim vytvořit k úklidu pozitivní vztah a ušetříte si spoustu nervů v budoucnosti. A to už za to stojí!

Pusťte se letos do velkého jarního úklidu s vervou, systémem a nadšením, výsledek bude rozhodně stát za to! Vše, co k jarní očistě vaší domácnosti budete potřebovat, najdete na Rohlik.cz!

Doporučené články